21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności oraz w trosce o ochronę języków używanych w różnych rejonach świata. Z tej okazji Rada Języka Polskiego wraz z Prezydentem Miasta Poznania oraz Centrum Kultury ZAMEK od 2017 roku współorganizuje otwarte debaty z udziałem nie tylko językoznawców, lecz także przedstawicieli różnych środowisk (publicystów, aktorów) poświęcone różnym zagadnieniom językowym. Od 2022 roku wydarzenie to nosi nazwę Poznańskiej Debaty o Języku im prof. Tadeusza Zgółki.

 

Sondaż Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (2024)

Debaty Rady Języka Polskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

IX Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki

24 lutego 2025 roku o języku i tożsamości rozmawiali prof. Michał Rusinek – członek RJP; Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak – osoba działająca w kolektywie „Rada Języka Neutralnego”; prof. Tomasz Wicherkiewicz – członek rady programowej Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.

 

IX Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki „Język a tożsamość”

VIII Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki

21 lutego 2024 roku o wolności słowa i jej granicach, sposobach komunikowania się w dyskursie publicznym debatowali prof. Renata Przybylska – członkini RJP; Ewa Siedlecka – publicystka; prof. Waldemar Kuligowski – antropolog; oraz prof. Ryszard Piotrowski – prawnik.

VIII Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki „Język w debacie publicznej. Wolność i jej granice”

VII Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki

O tym, jak wojna w Ukrainie wpływa na polszczyznę 21 lutego 2023 roku rozmawiali prof. Jerzy Bralczyk – członek RJP; prof. Michał Rusinek – członek RJP; prof. Jarosław Michałowski – psycholog oraz dr Piotr Andrusieczko –  dziennikarz.

 

VII Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki

VI Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki

VI edycja debaty z okazji MDJO odbyła się 19 lutego 2022 roku. Tematem dyskusji były różne zagadnienia związane z ideą prostego języka, skupione w trzech panelach: „Prosty język w nowoczesnym urzędzie”, „Upraszczanie języka w praktyce” i „Czy teksty szkolne mogą być prostsze?”.

VI Poznańska Debata o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki „Prosty język”

V Poznańska Debata o Języku

Tematem przewodnim V debaty z okazji MDJO, która odbyła się 20 lutego 2021 roku, był „Język w kryzysie”. Spotkanie podzielono na trzy 45-minutowe panele dyskusyjne: „Odpowiedzialność za słowo”, „Porozumienie między pokoleniami” oraz „Koronawirus w języku”

V Poznańska Debata o Języku „Język w kryzysie”

IV Poznańska Debata o Języku

Tematyka IV poznańskiej debaty, która odbyła się 20 lutego 2022 roku, koncentrowała się wokół różnych obszarów wykluczenia i dyskryminacji, retoryki wykluczenia i stereotypizacji języka i myślenia.

IV Poznańska Debata o Języku „Język a wykluczenie”

III Poznańska Debata o Języku

III Poznańska Debata o Języku odbyła się 20 lutego 2019 roku. Na temat wolności słowa i odpowiedzialności za słowo dyskutowali prof. Jerzy Bralczyk, prof. Przemysław Czapliński, prof. Katarzyna Kłosińska, ks. prof. Wiesław Przyczyna, prof. Andrzej Blikle i red. Jacek Żakowski.

III Poznańska Debata o Języku „Język i demokracja”

II Poznańska Debata o Języku

Podczas II Poznańskiej Debaty o Języku dyskutowano o wzorcach polszczyzny i autorytetach językowych. Debata odbyła się 22 lutego 2018 roku.

II Poznańska Debata o Języku „Wzorce polszczyzny”

I Poznańska Debata o Języku

Tematyka przewodnia I Poznańskiej Debaty o Języku, która odbyła się 20 lutego 2017 roku, była inspirowana pracami prof. Haliny Kurkowskiej, która pisała o języku ludzi myślących: „Język ludzi myślący, to używanie języka tak, by był on zdolny unieść nieszablonową myśl, by był dla niej podporą, a nie zawadą”.

I Poznańska Debata o Języku „Polszczyzna ludzi myślących (wciąż jeszcze)”

Plakaty i grafiki związane z debatami z okazji MDJO zaprojektowali i wykonali pracownicy poznańskiego Centrum Kultury Zamek.
Autorami zdjęć wykorzystanych na tej stronie są pracownicy poznańskiego Centrum Kultury Zamek.