DYKTANDO 1987


prof. Antonina Grybosiowa

Ciekawość świata, wspólna cecha twórców, prowadziła autorkę re­portaży na Daleki Wschód, skąd wróciła pełna nadziei. Czytając nieprze­rwanie, jednym tchem, kilka relacji stamtąd, rozważałem kwestię, jakie partie jej książki można by przyswoić zagrożonemu rozwojem cywilizacji odbiorcy.

Autorka bliska jest współczesnej filozofii, której korzenie sięgają kultur nieeuropejskich, a która obecnie szerzy się w krajach euroamerykańskich. Przypomniawszy sobie, że hinduizm i buddyzm, które wyprzedziły naszą epokę, dowodzą wszechzwiązku zjawisk, ich niestałości, ustalono tam, że leżą one u podstaw nowoczesnych teorii w fizyce.

Światopogląd ekologiczny, który – od niedawna dochodząc do głosu w naszej kulturze – spowodował ogromny przewrót w świadomości, rzutu­je dziś na sposób, w jaki spostrzegamy świat. Znamienny jest fakt, że fizycy współcześni, mimo że dotarli do najmniejszych cząstek materii, stwierdza­li, że muszą studiować stare księgi hinduskie i chińskie, by przeniknąć ta­jemnice wszechświata.

Tymczasem wkroczyliśmy w epokę kryzysu etyki. Jeśli student w cza­sie studiów nie przyswoi sobie jej reguł, pozostanie ignorantem w sferze sto­sunków międzyludzkich, nie będzie miał żadnych skrupułów. Może dojść do katastrofy, o ile nie rozpoczniemy procesu samodoskonalenia. Dlatego młode pokolenie na Wschodzie szuka idei, która pozwoli zrozumieć rzeczywistość. Odwracając się od poprzedniej generacji, która lgnie do dóbr materialnych, lekceważy wartości intelektualne, inaczej wyobraża sobie przetrwanie, przeżycie w skażonej biosferze, pragnie przeobrazić zastany świat.