Wito
Przyszli rodzice napisali do Rady Języka Polskiego, ponieważ chcieliby nazwać syna imieniem Wito:
Zwracamy się z prośbą o rozwianie naszych (moich i męża) wątpliwości co do imienia, które jest rzadko spotykane w Polsce. W grudniu tego roku urodzę synka, któremu chcielibyśmy bardzo nadać imię Wito. Na jednej ze stron internetowych opisujących imiona znaleźliśmy informację, że pochodzenie tego imienia męskiego jest nordyckie, a jego odmianę przedstawia następująco:
Mianownik – Kto?: Wito
Dopełniacz – Kogo? (nie ma): Wito
Celownik – Komu? (się przyglądam): Witowi
Biernik – Kogo? (widzę): Wito
Narzędnik – (Z) kim? (idę z): Wito
Miejscownik – O kim? (mówię o): Wito
Wołacz – O!: Wito
Źródło : http://www.imiona.info/Wito.html.
Odnaleźliśmy też opinię Rady Języka Polskiego w sprawie imienia Vito, gdzie napisano: „(…) wyrażam opinię, że imię to nie narusza bezpośrednio art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego”. W polszczyźnie występują imiona zakończone na -o, np. Bruno, Hugo, Mieszko, i zawsze są to imiona męskie. Inna rzecz, że imię Vito, pisane z literą V na początku, nie pozostaje w zgodzie z „Zaleceniami dla urzędów stanu cywilnego dotyczącymi nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej” (opublikowanymi w „Komunikatach Komisji Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN” nr 1(4)/1996), gdyż w p. II.2.b. tego dokumentu zaleca się nieużywanie litery v w imionach Polaków. Należy także zaznaczyć, że imię w formie Vito może sprawiać kłopoty w odmianie; przypomnę, że powinno się ono odmieniać; należy przy tym zapewne wybrać wzór odmiany taki, jak dla nazwisk niesłowiańskich zakończonych na -o, czyli: D. Vita, C. Vitowi, B. Vita, N. Vitem, Mc. o Vicie. Czy w związku z tym, iż nie zostanie naruszone żadne zalecenie, o którym mowa we wcześniej cytowanym fragmencie opinii prof. dr. hab. Andrzeja Markowskiego, nie spotkamy się z problemami ze strony pracowników Urzędu Stanu Cywilnego? Bardzo prosimy o opinię na ten temat i z góry dziękujemy za pomoc.
Przyszłym rodzicom odpowiedział przewodniczący Rady, prof. Andrzej Markowski:
Jeśli chodzi o formę Wito jako imię męskie, to podtrzymuję swoją opinię o tym imieniu, zawartą w opiniach RJP. Przypominam tylko, że poprawną odmianą tego imienia jest ta, która została podana przeze mnie w tamtej odpowiedzi, czyli: M. Wito, D. Wita, C. Witowi, B. Wita, N. Witem, Mc. o Wicie. Całkowicie niepoprawna jest natomiast odmiana przytaczana przez Państwa za jedną ze stron internetowych. Nie sądzę, by mieli Państwo kłopoty z zarejestrowaniem tego imienia w Urzędzie Stanu Cywilnego.
listopad 2014 roku