Xantia

W sprawie imienia Xantia napisano do RJP następujący list:

Zwracam się z ogromną prośbą o udzielenie mi opinii w sprawie nietypowego imienia dla mojego dziecka. Niestety imienia, które wybraliśmy razem z mężem dla swojej jeszcze nienarodzonej córki, nie ma w wykazie imion. Nie chciałabym spotkać się z problemem i dezaprobatą imienia w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas rejestracji dziecka, dlatego też konsultuję to z Państwem. Chodzi o imię Xantia. Zastanawia mnie również pisownia przez „X”, ale z tego, co się orientuję, występują u nas w Polsce i są zarejestrowane takie imiona, jak: Xymena (Zaniewska) i Xawier (Wiśniewski). (…)

Odpowiedź przygotował prof. dr hab. Walery Pisarek:

Przykro mi, ale nie mam dla Pani wiadomości, która by Panią ucieszyła. Nie możemy bowiem jako Rada Języka Polskiego zaaprobować imienia o formie niezgodnej z zasadami polskiej pisowni. Tak samo byśmy się wypowiedzieli o imionach Xymena i Xavier.

wrzesień 2008 r.

Korespondentka nie zgodziła się z uzasadnieniem RJP:

Bardzo dziękuję za odpowiedź na mojego maila, lecz z przykrością stwierdzam, iż nie jestem usatysfakcjonowana tą wiadomością, ponieważ nie uzyskałam odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości związane z imieniem Xantia. Rozumiem, że nie możecie zaaprobować imienia zaczynającego się na literę „X”. Co w przypadku zastąpienia litery „X” literami „KS”, czyli Ksantia.

Odpowiedział ponownie prof. dr hab. Walery Pisarek:

Rada Języka Polskiego nie sprawuje kontroli nad rejestrami imion w urzędach stanu cywilnego. Jest tylko zobowiązana do wyrażania opinii, czy ewentualne nadanie dziecku jakiegoś imienia nie kłóci się z obowiązującymi przepisami prawnymi. Ostateczna decyzja należy do kierownika. Ja mogę tylko potwierdzić to, co napisałem w poprzednim liście: Nie mogę, wypowiadając się w imieniu RJP, „zaaprobować imienia o formie niezgodnej z zasadami polskiej pisowni”. Tak samo bym się wypowiedział o imionach Xymena i Xavier. A obowiązujące przepisy wymagają tylko tego, by nadawane imię nie było imieniem ośmieszającym lub nieprzyzwoitym, żeby nie było zdrobnieniem, żeby wskazywało na płeć nosiciela oraz żeby było zapisane zgodnie z wymaganiami polskiej ortografii. Już miałem wyrazić aprobatę dla formy Ksantia, ale jeszcze postanowiłem sprawdzić jego występowanie w Internecie. Zaczynam od Xantii. Wpisuję do wyszukiwarki Xantia + imiona i dostaję jako pierwszy odnośnik: IMIONA PSÓW na literę: A B C D E F G H I J K L M N O Q P R S T U V W X Y Z X – IMIONA DLA SUK Xara, Xantia, X – IMIONA PSÓW Xeon, X7. Próbuję tego samego z Ksantią: Tu znów znajduję konie i koty! Nie, nie wezmę na swoje sumienie szczęścia Pani córki. To imię ośmieszające!

wrzesień 2009 r.