Monika-Helena

Z jednego z USC nadesłano do Rady Języka Polskiego następujący list:

Proszę o wydanie opinii w sprawie zmiany imienia polegającej na połączeniu dwóch różnych imion: „Monika Helena” w jedno imię: „Monika-Helena”. Wnioskodawca zwrócił się do tutejszego urzędu stanu cywilnego o wydanie decyzji w sprawie połączenia dwóch imion łącznikiem. Państwa opinia będzie dla mnie ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji administracyjnej.

Opinię przygotowała prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa:

W języku polskim nie łączymy dwóch ani więcej imion przez stosowanie w nich łącznika. Takie są przepisy ortograficzne i zalecenia Komisji Kultury Języka przy Komitecie Językoznawstwa PAN, a także Rady Języka Polskiego. Łącznik stosujemy jedynie w nazwiskach: Gronkiewicz-Waltz, ale może się trafić nazwisko panieńskie Marek, a mężowskie Jurek – wtedy użyjemy łącznika: Marek-Jurek. Drugie imię według tradycji polskiej jest nadawane w wyniku wyboru rodziców i nie można zmieniać dwóch imion w jedno. Połączenie takie sugerowałoby albo dwa nazwiska, albo dodanie pseudonimu do nazwiska równobrzmiącego z imieniem. Nie łączymy takich imion, jak: Maria Teresa, Maria Antonina, Maria Anna, noszonych w przeszłości przez postaci historyczne.

Nie należy więc łączyć imion Monika i ­Helena w postaci Monika-Helena. W języku polskim imion noszonych przez jedną osobę nie łączymy przez dodanie przecinka, a tym bardziej łącznika.

październik 2008 r.