Elma

Rodzice zwrócili się do RJP z pytaniem, czy zasadnie pracownicy USC odmówili nadania ich córce imienia Elma (głównym argumentem urzędników było niewystępowanie tego imienia w oficjalnym wykazie imion). Oto odpowiedź sekretarz Rady, dr Katarzyny Kłosińskiej:

[…] istotnie, imię Elma nie figuruje w oficjalnych spisach imion polskich, jednakże nie musi to stanowić przeszkody w nadaniu go dziewczynce. W Polsce rejestruje się różne imiona, nie tylko te, które zostały zamieszczone w wykazie. Warunki, jakie muszą zostać spełnione, by kierownik urzędu stanu cywilnego mógł zarejestrować imię, zostały określone w „Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej” (opublikowanych w „Komunikatach Komisji Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN”, nr 1(4)/1996, dostępnych również na stronie www.rjp.pan.pl w dziale „Opinie o imionach”). Od imion nadawanych osobom obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej wymaga się więc, by:
1) były przyswojone przez język polski,
2) wskazywały na płeć dziecka,
3) nie były ośmieszające,
4) nie były tożsame z nazwami geograficznymi ani pospolitymi,
5) nie były odczuwane jako zdrobnienia,
6) były zapisywane zgodnie ze współczesną polską ortografią.
Forma Elma spełnia te wymagania, w związku z czym można to imię nadać Państwa córce. Pragnę jednak podkreślić, że Rada Języka Polskiego jest instytucją opiniodawczo-doradczą w zakresie używania języka polskiego. Nie mamy uprawnień do wydawania zgód, zakazów czy nakazów dotyczących jakichkolwiek spraw językowych, dlatego niniejszą wypowiedź na temat imienia Elma proszę traktować jako opinię o nim, a nie jako zgodę na jego nadanie. Ostateczna decyzja o rejestracji imienia dla dziecka należy, zgodnie z art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36, poz. 180), do kierownika urzędu stanu cywilnego.

2004 r.