Fora Kultury Słowa

Forum Kultury Słowa to cykliczna (odbywająca się co dwa, a w wyjątkowych wypadkach co trzy lata) ogólnopolska konferencja naukowa o charakterze interdyscyplinarnym. Konferencje odbywają się od 1995 roku, za każdym razem w innym ośrodku akademickim. Od 1997 roku ich głównym organizatorem jest Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Omawiane są na nich najważniejsze zagadnienia związane z komunikacją językową, ujęte z wielu perspektyw – językoznawczej, socjologicznej, medioznawczej, politologicznej, teologicznej.

Są to konferencje szczególne pod wieloma względami. Po pierwsze, mają charakter interdyscyplinarny, co pozwala na wymianę doświadczeń badaczy omawianej problematyki reprezentujących różne dziedziny, a co za tym idzie – na holistyczne ujęcie problemu. Po drugie, referaty zawsze są zamawiane przez organizatorów, co gwarantuje spójną koncepcję programu konferencji i daje nadzieję na wysoki poziom odczytów. Po trzecie, konferencje te są rzeczywistymi forami – stwarzają każdemu uczestnikowi możliwość prezentacji stanowisk i poglądów, ponieważ na dyskusję poświęca się prawie tyle samo czasu co na referaty. Po czwarte, każda konferencja z tego cyklu odbywa się w innym ośrodku akademickim, dzięki czemu udało się zaangażować w nią wiele środowisk naukowych. Sprawiło to, że z Forum Kultury Słowa utożsamiają się badacze komunikacji językowej z całej Polski, a nie tylko z jednego ośrodka. Po piąte, w konferencji bierze udział bardzo dużo osób (corocznie ok. 100) niebędących referentami, co czyni z niej jedyną bodaj konferencję językoznawczą o takim zasięgu.

Obecnie trwają prace organizacyjne nad XIV edycją FKS.

Zachęcamy do obserwowania fanpejdża FKS na Facebooku.

 

Poprzednie edycje Forów Kultury Słowa

XIII Forum Kultury Słowa

XIII FKS odbyło się w dniach 19–21 kwietnia 2023 roku. w Zielonej Górze. Tematem konferencji była świadomość językowa rozumiana jako stosunek do języka ojczystego i rozpatrywana w perspektywie historycznej i współczesnej.

 

 

XIII Forum Kultury Słowa „Świadomość językowa dawniej i dziś”

XII Forum Kultury Słowa

XII FKS odbyło się w Kielcach w dniach 16–18 października 2019 roku. Tematyka Forum koncentrowała się wokół wpływu kultury cyfrowej na najnowszą polszczyznę.

 

XII Forum Kultury Słowa „Polszczyzna w dobie cyfryzacji”

XI Forum Kultury Słowa

XI FKS odbyło się w dniach 11–13 października 2017 roku w Olsztynie. Tematyka tej edycji była poświęcona funkcjonowaniu nazw własnych w języku i życiu społecznym w aspekcie językoznawczym, geograficzno-politycznym, historycznym oraz społeczno-psychologicznym.

XI Forum Kultury Słowa „Nazwy własne w języku i społeczeństwie”

X Forum Kultury Słowa

X FKS odbyło się w dniach 14–17 października 2015 r. w Bydgoszczy. Tematyka obrad dotyczyła stanu polszczyzny i prognoz dotyczących jej przemian i rozwoju.

X Forum Kultury Słowa „Przyszłość polszczyzny – polszczyzna przyszłości”

IX Forum Kultury Słowa

IX FKS odbyło się 9–11 października 2013 r. w Szczecinie. Tematyka konferencji dotyczyła różnych aspektów związanych z normą fonetyczną polszczyzny.

 

IX Forum Kultury Słowa „Mówi się, czyli o wymowie i wymowności Polaków”

VIII Forum Kultury Słowa

VIII FKS odbyło się w dniach 20–22 października 2011 roku w Rzeszowie. Problematyka tej edycji koncentrowała się wokół grzeczności w komunikacji językowej.

 

VIII Forum Kultury Słowa „Kultura zachowań językowych Polaków”

VII Forum Kultury Słowa

VII FKS odbyło się w dniach 9-11 października 2008 roku w Gdańsku. Obrady były poświęcone różnym odmianom zawodowym i środowiskowym polszczyzny.

 

VII Forum Kultury Słowa „Polskie języki. O językach zawodowych i środowiskowych”

VI Forum Kultury Słowa

VI FKS odbyło się w dniach 20–22 października 2005 roku w Katowicach. Obrady były poświęcone kierunkom polskiej polityki językowej wobec członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

 

VI Forum Kultury Słowa „Polska polityka językowa wobec członkostwa Polski w UE”

V Forum Kultury Słowa

V FKS odbyło się w dniach 16–18 października 2003 roku w Lublinie. Tematyka tej edycji koncentrowała się wokół budowania porozumienia w różnych wspólnotach komunikacyjnych i w komunikacji w ogóle.

 

V Forum Kultury Słowa „Polak z Polakiem. Porozumiewanie się, bariery, pomosty”

IV Forum Kultury Słowa

IV FKS odbyło się w Poznaniu w dniach 11–13 października 2001 roku. Tematem było zjawisko perswazji językowej obserwowane z różnych perspektyw: językoznawczej, społecznej, psychologicznej, politologicznej.

 

IV Forum Kultury Słowa „Język publicznej perswazji”

III Forum Kultury Słowa

III FKS odbyło się w Białymstoku w dniach 30 września – 2 października 1999 roku. Tematyka Forum dotyczyła różnych aspektów użycia polszczyzny w prasie, radiu, telewizji oraz w komputerowych sieciach informatycznych.

 

III Forum Kultury Słowa „Język w mediach masowych”

II Forum Kultury Słowa

II FKS odbyło się w Krakowie w dniach 26–28 września 1997 roku. Obrady poświęcono problematyce edukacji językowej Polaków.

 

II Forum Kultury Słowa „Edukacja językowa Polaków”

Autorką materiałów promocyjnych związanych z FKS jest dr Agata Hącia.