„Terminologia logopedyczna – typologie i klasyfikacje zaburzeń mowy”
W dniach 30 września – 1 października 2024 r. w formie on-line odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa zorganizowana przez Zespół Rozwoju i Zaburzeń Mowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk w ramach cyklu „Logopedia jako Nauka”. Formuła tematyczna tej konferencji: „Terminologia logopedyczna – typologie i klasyfikacje zaburzeń mowy” wzbudziła ogromne zainteresowanie badaczy, a także praktykujących logopedów. Cyklicznie organizowane konferencje mają na celu uporządkowanie stanu wiedzy na temat zaburzeń mowy i wypracowanie spójnej metodologii ich opisu. W Polsce problematyka zaburzeń mowy wciąż jest ujmowana z perspektywy różnych dyscyplin naukowych, co skutkuje tym, że te same zjawiska są rozmaicie nazywane na gruncie odrębnych dziedzin wiedzy. Ostatnia konferencja była odpowiedzią na zgłaszaną potrzebę opracowania ujednoliconego systemu terminologicznego w obrębie logopedii, co na być początkiem prac nad uniwersalnym słownikiem terminologii logopedycznej.
Program naukowy tegorocznej konferencji był bardzo bogaty. W trakcie czterech sesji plenarnych można było wysłuchać 26 znakomitych referatów badaczy zaburzeń mowy i słuchu, którzy reprezentują największe ośrodki naukowe w Polsce (Akademię Medyczną im. Księcia Mieszka I w Poznaniu, Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet w Siedlcach, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Zielonogórski), a także specjalistyczne placówki logopedyczne (np. Specjalistyczne Centrum Terapii Jąkania w Wodzisławiu Śląskim). Wystąpienia referentów wywołały ożywioną dyskusję. Wszystkie wygłoszone referaty, a także głosy w dyskusji po każdej sesji zostały utrwalone w formie audio-video i są dostępne na platformie Youtube (zob. link niżej).
Ze względu na ograniczenia czasowe nie wszystkie problemy zasygnalizowane w wystąpieniach konferencyjnych mogły zostać wnikliwie omówione w trakcie obrad, dlatego wszyscy referenci zgłosili gotowość do opracowania swoich wystąpień w formie artykułów naukowych, które zostaną opublikowane w II tomie serii „Logopedia jako Nauka”, wydawanej przez Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk. W czasie konferencji zapoczątkowano też nowe wątki związane z systematycznym opracowaniem terminologii logopedycznej, które będą szerzej omawiane w trakcie systematycznych posiedzeń naukowych Zespołu Rozwoju i Zaburzeń Mowy w ramach jego działalności w Radzie Języka Polskiego.