Kampania „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat”

 

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN 20 lutego 2020 roku zainicjowała kampanię społeczną „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat”. Słowa mają wielką moc – mogą sprawić, że ktoś przeżywa radość albo cierpienie; że świat jest przyjazny albo wrogi; że się szanujemy albo sobą gardzimy. Wszystko zaczyna się od słów.

Trzy cykle, jeden cel

W ramach trzech cyklów: „Alfabet etyki słowa”, „Ty mówisz – ja czuję” i „Dobre słowo – lepszy świat” starano się pokazać, że słowem można uszczęśliwić i zranić, że słowa mogą nagradzać i niszczyć, że nie można rzucać słów na wiatr, tylko trzeba brać za nie odpowiedzialność.
Cykl pierwszy: „Alfabet etyki słowa” dotyczył komunikacji etycznej, opartej na szacunku do rozmówcy, życzliwości wobec niego i dążności do porozumienia.
W drugim cyklu: „Ty mówisz – ja czuję” zwracano uwagę na zachowania słowne niepożądane, takie, które mogą ranić i poniżać drugiego człowieka.
Cykl trzeci: „Dobre słowo – lepszy świat” zawierał cytaty, złote myśli, anegdoty, różne powiedzenia, przysłowia, dobre rady, które i dosłownie, i metaforycznie pokazują, jak działają słowa i jak ich używać, by świat był lepszy.

Publikacja i oprawa graficzna

Teksty były ilustrowane grafikami zaprojektowanymi i wykonanymi przez studentów szczecińskich szkół artystycznych. Materiały opublikowane w ramach kampanii ukazały się w czerwcu 2022 roku nakładem wydawnictw Polskiej Akademii Nauk w publikacji pt. „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat”.

 

Przejdź do publikacji

Oblicza agresji językowej


Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem pt. „Oblicza agresji językowej” przygotowanym w ramach kampanii przez członkinię RJP – prof. Barbarę Sobczak.